Tréning parkúrových koní s Andrejom Hollým

Výcvik koňa Andrej Hollý

Tipy na tréning skokového koňa počas letnej sezóny.

 

Je začiatok júna 2023 a skoková sezóna v plnom prúde. Väčšinu veľkých podujatí máme ešte pred sebou. Aj keď organizátori avizovali, že zaznamenali úbytok jazdeckých dvojíc na pretekoch oproti rokom „pred koronou“, na kolbiskách je stále pomerne rušno.

Andrej Hollý začal prípravu svojich koní v maďarskom Dunakiliti v areáli pána Makaya. „Presťahovali sme sa sem v marci“, hovorí Andrej. „Mám tu zázemie, ktoré mi poskytuje všetko potrebné a už nemusím improvizovať. K dispozícii mám vonkajšiu jazdiareň s vynikajúcim povrchom, jazdeckú halu, vnútornú aj vonkajšiu kruhovku a výbehy. Stajňa je riešená tak, že podlaha boxov je zahĺbená pod povrch a kone sú na hlbokej podstielke. Stačí len denne zberať trus a dopĺňať do boxov slamu. Odpratanie hnoja raz za niekoľko týždňov zabezpečí mechanizácia. Ušetrí to minimálne jedného človeka“.

Vonkajšia jazdiareň v Dunakiliti s hladinovým zavlažovaním povrchu a osvetlením.

 

Krytá kruhová jazdiareň pre kone

Krytá kruhová jazdiareň slúži na lonžovanie a obsadanie koní

 

Čo si nenatrénoval počas zimnej prípravy, v lete nedoženieš?

Tak nejak v rôznych obmenách som to počul. A možno to poznáte aj Vy. Sezóna sa rozbieha sľubne, no objaví sa problém, ktorý sa od pretekov k tým nasledujúcim odstraňuje len veľmi ťažko.

„V princípe to pravda trochu je a trochu aj nie je“, vysvetľuje Andrej. „Treba si len uvedomiť, že proces učenia nekončí dňom, keď v jazdeckom kalendári víkendy začnú zapĺňať termíny súťaží. Každá tréningová jednotka v sezóne, ale aj samotný parkúr, sú súčasťou výcviku. Zoberme si len mladé alebo senzibilné kone a snažme sa trošku vcítiť do toho, čo prežívajú. V deň pretekov im zrazu narušíme zaužívaný denný režim. Naložíme ich do prepravníka a to je pre nich prvý stres. Vyložíme ich v cudzom prostredí, kde panuje veľký ruch, sú tam ľudia, iné zvieratá a hudba. Aj skúsený kôň s tým nemusí byť celkom v pohode, nieto ešte mladé zviera. Aby adaptácia na všetky tie stresové faktory bola čo najlepšia, často využívame v mojom tíme warm up-y. Je to vynikajúca vec. So všetkým spomenutým, ako aj s novými prekážkami, sa kone môžu oboznámiť pod menším tlakom a psychickým vypätím.“

Výcvik parkúrového koňa s Andrejom Hollým

Andrej Hollý pri predvádzaní výcviku mladého koňa

 

  • V prvej časti nášho blogu s Tebou sme písali o tom, že počas zimnej prípravy absolvuje každý kôň dva skokové tréningy v týždni. V tejto súvislosti mi napadá, ako je to potom v čase, keď kôň absolvuje súťaž, ktorá mu dá dosť zabrať.

„V prvom rade samotné manažovanie koňa na preteky musí mať hlavu a pätu. Nikdy nevezmem koňa von, pokiaľ to nie je dobré doma v tréningu. Áno, stane sa, že ho zo súťaže aj odhlásim. Je to fér voči zvieraťu a pokiaľ ide o jazdca, ktorého trénujem, tak aj voči nemu. Asi to opakujem, ale niekedy je najťažšie skrotiť prehnané ambície rodičov.

Ďalej tréning koňa musím prispôsobiť typu podujatia, akého sa zúčastním. Ak sa jedná o trojdňové preteky, tak na to musí mať kondíciu. Vtedy pravidlo, že skáčem len dvakrát do týždňa, neplatí, a takúto sériu mu naservírujem aj doma a po nej veľkú porciu oddychu.

Ale asi chceš vedieť, ako vyzerá štandardný tréningový cyklus pred pretekmi. Netvrdím, že toto je jediný správny prístup, ale mne sa osvedčilo 3 dni pred pretekmi urobiť skokový tréning, nasleduje deň voľna (výbeh, lonž) a deň pred pretekom ľahko drezúrne koňa pojazdiť. V deň preteku musí ísť kôň do parkúru uvoľnený, preto, pokiaľ je to možné, pracujem s ním na lonži alebo ho dlhšie pojazdím. Veľa záleží aj od typu koňa, aj keď tie moje sú prevažne temperamentné.“

  • Mňa by zaujímalo aj to, či sa medzi termínmi podujatí dajú odstrániť nedostatky, ktoré sa na nich prejavia. Alebo je potrebné prepracovať svoje plány?

„Pokiaľ sa jedná o vážnu stratu sebadôvery koňa, tak určite. Hovoríme hlavne o zastavovaní pred prekážkou. Tam netreba dlho čakať a treba sa čo najskôr vrátiť na ľahšie skákanie, prípadne je nevyhnutná pomoc profesionála. Často sa stretneme s tým, že jazdci majú oveľa lepšie kone, ako sú oni sami. Keď ich kupujú, tak ich osloví to, aké sú pozorné, ako vysoko skáču nad skokom. No tieto kone sú aj extrémne citlivé a nechcú urobiť chybu. Ak jazdec nie je v základnej rovnováhe a nevie takýto skok vysedieť alebo ak nedokáže doviesť koňa v pravidelnom rytme na správnu odskokovú vzdialenosť, tak nech radšej zvolí menej pozorného koňa, ktorý ale znesie viac jazdeckých chýb.

Na druhej strane s väčšinou problémov sa popasovať vieme aj počas sezóny.

Mám teraz dva kone – Ma Belle a Consulent de Fuego Z, u ktorých sa objavili malé problémy s pozornosťou pri prekonávaní kombinácií. Ak u nich prišlo k chybe, vždy len na dvojskoku alebo trojskoku. Preto som im pripravil parkúr postavený zo samých dvojskokov. Nie je to o ich schopnostiach. Je to o sústredení a reakcii na pomôcky. V dvojskoku nemáte veľa času a je potrebné, aby kôň reagoval aj na jemné pomôcky. To ich teraz učím.“

 

Consulent de Fuego Z (Consulent Z x Fuego du Prelet x Falkenhof´s Lancer) je 10 ročný valach a Andrej ho má vo výcviku 1,5 roka. Nepatrí medzi celkom jednoduché kone. Pri tréningu je jasné, že ani výška 130 cm mu nerobí problém. Je ale aj pravdou, že ho zaujíma všetko naokolo. V jednej z kombinácií nastáva chyba. Andrej prejde do klusu a koňa netrestá. Zopakuje nájazd a všetko je v poriadku. Tvrdí, že je to ako s nepozorným dieťaťom. „Ak by ste ho začali za chyby trestať, stratí motiváciu. Lepšie je usmerniť jeho pozornosť požadovaným smerom a výsledky môžeme očakávať postupom času.“

 

Consulent de Fuego Z je kôň s výborným skokovým potenciálom, no zložitejšou povahou

 

Tréning prekonávania dvojskokov

 

Ďalším koňom, ktorého nám Andrej predviedol v tréningu, je 5 ročný Blondie de Plaisir.

„Minulý rok sme nemali na neho moc času. Bolo to spojené s dobudovaním nového areálu. V aktuálnom štádiu výcviku sa javí, že je to extrémne talentovaný kôň. Ak by sa ma niekto spýtal, ako si predstavujem moderného športového koňa, tak poviem, že ako jeho.

Jeho skokový potenciál je veľký a v žiadnom prípade nechce urobiť chybu. Každý tréning je o upevňovaní jeho sebavedomia. Má za sebou prvé súťažné parkúry, ktorým predchádzali warm up – y. Dôležité je netlačiť na jeho psychiku. Vôbec nesúhlasím s tým, že 4 ročný kôň má skákať 1 – 1,10 m, päťročný 1,20 m atď. Ak chcem, aby do ôsmich – deviatich rokoch naplno rozvinul svoje schopnosti, tak jeho výcvik neprispôsobujem zoznamu pretekov, ale plán závodov optimalizujem podľa neho.

Inak on má ešte jednu vlastnosť, na ktorú sa často pri výbere koňa zabúda a ja si ju veľmi cením. Je to schopnosť a chuť učiť sa. Na ňom je doslovne vidieť, že ho nové veci bavia.“

Blondie de Plaisir patrí medzi veľmi pozorné a citlivé kone, ktoré sa radi učia

 

Upevňovanie sebadôvery patrí k najdôležitejším prvkom výcviku mladých koní.

 

  • Andrej, chcel som sa Ťa ešte spýtať, čo všetko by mal mať mladý jazdec, aby bol úspešný, len neviem, či to nie je klišé. Že usilovnosť, vytrvalosť, trochu talentu, dobrého koňa…. to vieme všetci.

„…. a trénera. Bez kvalitného trénera to ide ťažko, skôr je nemožné napredovať. Ale pozor, dobrý tréner nemusí byť každý dobrý jazdec. Dobrý tréner musí vedieť pracovať s psychikou jazdca a ak je to treba, tak posilniť jeho sebadôveru. Niekedy sa stane, že na niekoho treba byť tvrdší, ale v princípe pozitívna motivácia funguje lepšie ako negatívna a platí to rovnako u zvierat, ako aj u ľudí.“

 

  • Dovolím si ešte jednu otázku. Nakoľko Alkapa je e – shop, na ktorom ponúkame rôzne chovateľské potreby a krmivá, zaujímalo by ma, či Ty používaš vo výžive nejaké doplnky pre svoje kone.

„Áno používam, ale predtým, ako poviem aké, chcem zdôrazniť, že to, na čo najviac kladiem dôraz, je kvalitné objemové krmivo, teda seno. Teraz nemyslím tým, že by nemalo byť plesnivé. Ide v prvom rade o nutričnú hodnotu. Seno zo starej vyklasenej trávy s prímesou burín nie je z môjho pohľadu vhodné pre športové kone a dobré seno nedokážeme naplno kompenzovať žiadnym doplnkom.

Ale ak mám odpovedať na otázku, tak používam elektrolyt na doplnenie minerálov a prípravky na regeneráciu svalov, ktoré dodajú potrebné aminokyseliny, ktoré môžu byť v bežnej potrave nedostatkové.“

 

kŕmny doplnok pre kone po veľkej záťaži s obsahom dôležitých elektrolytov Premin ELEKTROLYT 5kg

Ďakujem za rozhovor a prajem veľa úspechov.

 

Ak ste ešte nečítali prvý rozhovor s Andrejom Hollým, tak navštívte blog Gymnastika pre kone alebo si prečítajte niečo o výžive koní.