Z prednášky Adama Osičku
spracoval Ing. Roman Mokráň, VVS SK, s. r. o.
Tento blog je pokračovaním článku venovaného modernému odchovu teliat z prednášky MVDr. Václava Osičku, ktorú prezentoval na seminári VVS SK, s. r. o. Nie vždy je jednoduché medzi množstvom informácií nájsť tie správne, no zavádzanie nových poznatkov do praxe tiež nemusí byť úplne jednoduché.
Adam Osička vyrastal na farme, študuje na Veterinárnej univerzite v Brne a v rodinnom podniku sa okrem bežnej práce angažuje pri nastavovaní procesov v odchove teliat.
Pohľad do budúcnosti
Jednou z najčastejších manažérskych chýb je zamerať sa len na rýchle riešenia, ktoré by nám mali priniesť okamžitý efekt. Vidina vyššieho denného nádoja je faktorom pri rozhodovaní sa o kúpe „zázračného“ doplnku do kŕmnej dávky.
Ak zberáme obilie, tak vieme, že sme pred niekoľkými mesiacmi museli zasiať. V chove kráv sa dôsledky toho, čo robíme dnes, môžu prejaviť až o niekoľko rokov. Z pohľadu budúcnosti sú teda teľatá tá najdôležitejšia kategória, ktorú v chove máme. A starostlivosť sa začína ešte pred samým pôrodom.
Kravy v kategórii príprava na pôrod sú na Doubravskom dvore ustajnené na čistej, denne pristielanej hlbokej podstielke a presúvajú sa do tejto skupiny 3 týždne pred očakávaným pôrodom. Počas celého obdobia ich kŕmnu dávku tvorí nízko draslíková diéta, zložené z kukuričnej siláže, slamy, repkového šrotu a aniónovej soli. V tomto období sa kravám, ktoré sú na tretej a vyššej laktácii podáva monenzinát sodný ako prevencia ketóz po otelení. Dôležitým etologickým aspektom chovu je oddelenie vysokoteľných jalovíc od starších kráv.
Prvé hodiny sú najdôležitejšie
O správnom ošetrení teliatka, ktoré sa narodí na farme, kde obaja majitelia – Šárka aj Václav Osičkoví – sú veterinári, nie je potrebné pochybovať. Dezinfekcia pupku, osušenie a rýchly odsun z pôrodného koterca sú samozrejmosťou. Pre správne vyhodnotenie prírastkov sa narodené teliatko odváži a ošetrovateľ zaznamená pôrodnú hmotnosť. Individuálna vopred vydezinfikovaná búdka s infralampou, do ktorej je teliatko umiestnené, zabezpečuje minimalizovanie infekčného tlaku a rizika podchladenia.
Podojenie matky nastáva do 1 hod. po pôrode a kvalita mledziva je kontrolovaná Brixovým refraktometrom. Ak je na stupnici min. 25 °Brix, mledzivo je možné zmraziť pre prípad, že teľaťu nebude možné podať mledzivo od svojej matky. Zamrazené mledzivo sa rozmrazuje pri maximálnej teplote 50 °C, aby nedošlo k denaturácii imunoglobulínov.
Personál musí mať manuál pre všetky situácie
„Napájanie mledzivom u nás zabezpečujú dojiči“, hovorí Adam Osička. „Donedávna bolo našim cieľom podať 2 litre mledziva do 2 hodín po pôrode a ďalšie 2 litre do 6 hod., teda za prvých 6 hodín života teľa malo prijať 4 litre mledziva. Či už dobrovoľne, alebo ak nemalo dostatočný sací reflex, tak sondou.
Naplniť túto požiadavku pri rozvrhnutí práce dojičov nie je také ľahké. Ich pracovná doba počas dňa je od 3.00 do 10.00 a popoludní od 15.00 do 22.00.
Takto vznikajú časové úseky, v ktorých nie je možné teľa napojiť. Problém nastáva, keď sa teľa narodí v čase, keď do konca pracovnej smeny zostávajú menej ako 2 hod. Prvé napojenie je v požadovanom časovom rámci, no druhé by už bolo s časovým oneskorením.
Ak by sa však teliatko narodilo napr. o 20 hod., do konca pracovnej smeny by mohlo dostať požadované 2 litre mledziva, do ďaľšie 2 litre by malo prijať do 2 hod. v noci, no ďalšia smena začína až o 3 hod. Preto sme zaviedli pravidlo, že pokiaľ sa teľa narodí v dobe, keď do skončenia pracovnej smeny dojičov zostáva menej ako 2 hod., tak na prvé napojenie musí prijať dobrovoľne alebo sondou 4 litre mledziva.
Dobrý manažér nerobí mikromanažment, ale tvorí postupy
Ostatné činnosti spojené so starostlivosťou o teľatá má v manuáli popísané ošetrovateľ teliat.
Patria sem:
- Kŕmenie, ktoré sa vykonáva 2x denne
- Denné podávanie čerstvého štartéru pre teľatá
- Výmena podstielky
- Kontrola zdravia spolu so zootechnikom
Aj pre prípadný výskyt hnačkových ochorení máme pre rozhodovací proces zavedené pravidlá. Pri ľahších prípadoch používame rehydratačný roztok a prípravky s tanínom. Antibiotiká používame pri prejavoch systémového ochorenia.
V súlade s etológiou
Teliatka sú prvé 2 až 4 týždne života ustajnené v búdkach po dvojiciach a potom sú presúvané do veľkých búdok, kde je v skupine 6 zvierat. Rozdiel medzi najmladším a najstarším teľaťom nesmie byť väčší ako 10 dní. Každé teľa musí byť pred presunom do väčšej skupiny samozrejme schopné samo piť mliečnu zmes a nesmie vykazovať príznaky ochorenia.
„Skupinový odchov teliat nám umožňuje zvýšiť efektivitu práce, znížiť výskyt hnačkových ochorení, dosiahnuť vyššie prírastky a v nemalej miere aj zlepšiť pohľad verejnosti na náš chov“, poukazuje Adam na niektoré z benefitov. „To nie je len naša empirická skúsenosť, ale potvrdzuje to aj množstvo štúdií, ako napr. rešerš Costa et. Al 2016 až 2022. Teľatá prijímajú viac štartéru a dlhšie odpočívajú.“
Súčasťou monitoringu v chove teliat sa stalo vyšetrenie krvi teliat na celkovú bielkovinu medzi prvým a siedmym dňom života refraktometrom a posúdenie transferu protilátok. Na výsledky vyšetrení je naviazaný motivačný systém pre pracovníkov zodpovedných za napájanie teliat.
V manuáloch sú okrem spomenutého popísané aj iné činnosti, ako napr. postup pri výskyte respiratórnych ochorení, čistenie napájacích kýblikov MilkBar, odrohovanie a vakcinácia.
Množstvo podávaného mliečneho nápoja je prispôsobené veku. Napájací systém Milk Bar umožňuje skrmovať až 10 litrov nápoja denne.
„Čo si zobrať domov?“
Takto Adam sumarizoval svoju prezentáciu:
- Všetky procesy popíšte do manuálu
- Mledzivo, mledzivo a ešte raz mledzivo – nespoliehajte sa len na dobre zavedený systém, ale aj monitorujte
- Pravidelná kontrola zdravia
Prečítajte si náš blog Ako bojovať proti hmyzu.