Aj tak to nikto nečíta
- Roman Mokráň
- Chov zvierat, Hovädzí dobytok
- Zobrazenia: 672
![](https://alkapa.sk/wp-content/uploads/2024/12/Krava-cita-knihu.png)
Prečo sa nám niekedy nedarí tak, ako by sme chceli
„Ešte píšeš tie blogy?“, spýtal sa ma nedávno kolega. Odpovedal som, že raz mesačne, no neviem, či to má zmysel, pretože to aj tak skoro nikto nečíta.
Po farmách chodím viac ako 20 rokov. Nepočítam tie, na ktorých som robil pri kravách na Slovensku, či už ako dojič, krmič alebo zootechnik. Nezarátal som ani roky odpracované vo Švajčiarsku. Nazrel som „do kuchyne“ malých chovateľov, klasických družstiev, aj veľkých korporácií. Jedni pokračovali v tradícii svojich otcov a farmárčenie brali ako svoje poslanie, iní riadili svoj biznis prostredníctvom tabuliek a neúprosne sa rozhodovali na základe čísel, ktoré zapĺňali jednotlivé políčka.
Tento blog som napísal práve Tebe, ktorý si sa rozhodol čítať ďalej a nehnevaj sa, že Ti tykám. Na jednej strane v mojej mysli nie si nikto konkrétny, koho poznám a zároveň si niekto z menovanej škály partnerov, komu sa snažím roky porozumieť.
Buď rád, že vedľa mňa stojíš
Zo strednej školy som toho už veľa zabudol, no sú momenty, ktoré si budem asi pamätať dlho. Keď sme sa s učiteľom praxe bavili o statuse povolania, na ktoré sme sa pripravovali, povzbudzoval nás, aby sme tomu, čo sa o nás hanlivo vyjadruje ako o „hnojároch“, povedali, že nech je rád, že vedľa nás stojí. A nie len kvôli konečným produktom tohto odvetvia, ktorým sú prevažne potraviny (a na tom, že bez jedla nedokážeme prežiť, sa zhodneme rovnako s IT – čkármi, ako aj s právnikmi alebo developermi). Rozumieť tomuto sektoru vyžaduje mať široký prehľad aj v iných odvetviach a vedách – biológii, technike, chémii, marketingu, najnovšie aj dátových analýzach a pod.
Prečo sa teda stále sťažujeme
Možno vieme, že nikomu tým nepomáhame a predsa v tomto duchu vedieme mnoho obchodných rozhovorov, alebo aj tých na rodinnej oslave. Ponosujeme sa jeden druhému. Na šéfa a šéf na nás, na Európsku úniu a dotácie zo štrukturálnych fondov, na ceny vstupov a výstupov (vždy podľa okolností), na ukrajinské obilie a poľské mäso, na biopásy a nepredvídateľné výkyvy počasia, na nízke mzdy a zároveň na vysoké personálne náklady.
Pozor, nechcem povedať, že musíš byť so všetkým spokojný! Je ale dokázané, že neustále sťažovanie má neblahé dôsledky na:
- zhoršenie pracovnej atmosféry a vzájomnú dôveru
- zníženie produktivity
- prehlbovanie problémov
Jack Canfield, autor mnohých populárnych kníh a jeden z najvýznamnejších speakrov súčasnosti, hovorí, že sťažovanie je v podstate odmietanie zodpovednosti. Ak sa sťažuješ, vlastne dávaš najavo, že nemáš veci pod kontrolou.
Čo by si mohol urobiť? Skús sa vždy spýtať, či je niečo, čo môžem urobiť, aby som situáciu zmenil? Sťažuješ sa na podriadených? Čo Ti to pomôže? Určite menej, ako ich pravidelné vzdelávanie, vypočutie ich problémov a ak nič nepomáha, tak intenzívne hľadanie nového zamestnanca. Buduj kultúru, ktorá je zameraná na riešenia.
Mať vo veciach jasno
Naozaj neviem presne, kto si. Ale ak pracuješ na strednej alebo vyššej manažérskej pozícii v chove mliečnych kráv, je vysoko pravdepodobné, že rebríčky chovateľov, ktoré zostavujú plemenárske alebo chovateľské organizácie, majú pre Teba veľký význam. Minimálne by si bol rád, keby Tvoja farma bola celkom hore. Nechcem polemizovať o tom, ako sú tieto rebríčky zostavované a o čom hovoria (skôr si myslím, že sú veľmi zavádzajúce a v niektorých prípadoch môžu aj škodiť). Píšem o tom ale v článku o kritickom myslení.
Prečo sme jeden úspešný a iný menej? V USA robili výskum, ktorého cieľom bolo identifikovať vlastnosti, ktoré majú spoločné tí najúspešnejší ľudia na svete. Bol prevádzaný na tisíckach lídrov v rôznych oblastiach a nemuselo sa nevyhnutne jednať o podnikanie. Výsledkom bolo celkom prekvapivé zistenie. Najúspešnejší ľudia mali vždy a vo veľmi veľkej miere prítomnú jednu vlastnosť. Mali vo veciach úplne jasno. Inak povedané, mali presne definované svoje ciele a vízie.
Možno sa Ti zdá, že to nie je nič nové. Skús mi povedať, kde presne chceš byť o 5 alebo 10 rokov. Aký bude Tvoj chov, ako budú vyzerať maštale, aké budú parametre úžitkovosti, koľko budú zarábať Tvoji podriadení (alebo ak u niekoho pracuješ, tak kto bude Tvojim zamestnávateľom). Všeobecné tvrdenia typu „aspoň ako tak prosperovať“ prosím vynechaj. Ak si si práve povedal, že keby to tak záviselo len na Tebe, vráť sa o pár riadkov vyššie a polož si otázku, čo môžeš pre to urobiť. Bez toho to jednoducho nepôjde.
Budúcnosť poradenstva
Vo väčšine blogov, ktoré píšem, prevláda nekomerčný obsah. Ak aj blog smeruje k predstaveniu nejakého produktu, tak sa v ňom dopodrobna snažím vysvetliť mechanizmy, ako by mal fungovať a vždy si čitateľ môže odniesť nejakú tú informáciu (či už som písal o pomalom pití teliat alebo o popôrodných parézach).
Ozaj, informácie! Valia sa na mňa aj na Teba zo všetkých strán. Doba, keď si musel utekať do univerzitnej knižnice, aby si mohol zhromaždiť informácie pre svoju diplomovú prácu, je nenávratne preč. Všetko je na webe. A ak nemáš čas čítať, vyletí na Teba krátke video. Potom sú tu dodávatelia a tí Ti tiež prinesú informácie (dosť často aj protichodné, ale to už patrí k tomu). A umelá inteligencia! Tá teda mení dynamiku dejín. Že farmárov sa to netýka? Už je súčasťou nášho denného života, pomáha prideľovať dotácie na plochu, kontroluje dozrievanie porastov, spresňuje hnojenie, riadi reprodukciu v chove kráv a možno onedlho bude výživársky program súčasťou softvéru na riadenie stáda.
Ale čo my? Čo bude s nami, firmou, ktorej úlohou bolo prinášať informácie a robiť kŕmne dávky? V skutočnosti úspech žiadneho chovateľa nemá na svedomí poradca. Ide o Tvoje rozhodnutie, akou cestou sa vydáš. Reálne máme minimálny priamy dosah na to, čo sa na farme stane, pretože (možno na výnimky) nemáme kompetencie. Ja mám celkom jasno v tom, že moja rola a rola mojich kolegov, spočíva predovšetkým v kaučingu. Niečo v zmysle pomôcť nájsť partnerom tú cestu, s ktorou budú najviac spokojní.
Ak si sa dočítal až sem, verím, že Ti tých pár minút na niečo bolo. Za celú firmu Ti prajem krásne sviatky a úspešný rok 2025!